top of page

News room

news_180316_fokus

Date: 16-March-2018

Verizekalı, ilk müşterisiyle buluştu

VeriZeka’nın fon yönetimi için tasarladığı ‘4estRobot©’ adlı değerleme robotu, ilk müşterisiyle buluştu. 

bist logo.jfif

Fokus Portföy Yönetimi A.Ş.  Serbest Şemsiye Fonu’na bağlı olarak kurulan ‘Forest Serbest Fon’, FPR kodu ve TRYFKSP00021 ISIN numarasıyla 15 Mart 2018'den itibaren işlem görmeye başladı. 

Verizekalı'nın değerleme modülü yanında işlem modülünün bir arada konumlandırıldığı bu projede Verizekalı, SPK tarafından tescil edilmiş ve denetlenen bu fonun Hisse senedi portföyünü, insansız karar süreçleri üzerinden yönetecek ve insansız süreçlerle piyasalarda alım satımları gerçekleştirecek.

Fon hakkında daha fazla bilgi için: www.kap.gov.tr

Date: 25-April-2018

Robotlar, fon piyasasında getiri yarışına katıldı

Küresel piyasalarda yaygınlığını ve etkisini hızla artıran "robotlar", Türkiye'de borsadan sonra fon işlemlerinde de getiri yarışına katıldı

413040.jpg

Küresel piyasalarda "algoritmik trading", "yüksek frekanslı işlemler (HFT)", "yapay zeka" ve "robot" gibi adlarla anılan yapılar, büyüklük ve pazardan aldıkları pay anlamında hızlı bir şekilde gelişiyor.

"Makinelerin, belli bir piyasa ya da finansal enstrümanda verileri işleme, karar verme ve emir iletme sürecini yönetmesi" olarak tanımlanabilecek bu yapılarla Türkiye, Borsa İstanbul'un teknolojik altyapısını geliştirerek kolakasyon (piyasa katılımcılarının kendi sistemlerini borsa sistemleri ile aynı lokasyonda bulundurma ayrıcalığı) uygulamasına geçmesi ile tanıştı.

Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda hacimden aldığı payı sürekli artan HFT ve algoritmik işlemlerin ardından fon piyasasında da artık robotların dümene geçmeye başladığı görülüyor.

Söz konusu süreçte, Verizekalı Veri Teknolojileri AŞ tarafından geliştirilen robot, Türkiye'de yerleşik aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinde kullanılmaya başlandı. Robot, şu anda Fokus Portföy Yönetimi AŞ Serbest Şemsiye Fon'a bağlı bir serbest fona veri ve analiz desteği veriyor.

Haberin devamı için: 

https://www.dunya.com/finans/haberler/robotlar-fon-piyasasinda-getiri-yarisina-katildi-haberi-413040

Date: 27-April-2018

Çiçeği burnunda robotlar, fon piyasasında getiri yarışına katıldı

Verizekalı Veri Teknolojileri AŞ tarafından geliştirilen robot, Türkiye'de yerleşik aracı kurum ve portföy yönetim şirketlerinde kullanılmaya başlandı.
thumbs_b_c_f81c6fc894a0e2357a4a63a7cf8b9

Küresel piyasalarda yaygınlığını ve etkisini hızla artıran "robotlar", Türkiye'de borsadan sonra fon işlemlerinde de getiri yarışına katıldı.

Küresel piyasalarda "algoritmik trading", "yüksek frekanslı işlemler (HFT)", "yapay zeka" ve "robot" gibi adlarla anılan yapılar, büyüklük ve pazardan aldıkları pay anlamında hızlı bir şekilde gelişiyor.

"Makinelerin, belli bir piyasa ya da finansal enstrümanda verileri işleme, karar verme ve emir iletme sürecini yönetmesi" olarak tanımlanabilecek bu yapılarla Türkiye, Borsa İstanbul'un teknolojik altyapısını geliştirerek kolakasyon (piyasa katılımcılarının kendi sistemlerini borsa sistemleri ile aynı lokasyonda bulundurma ayrıcalığı) uygulamasına geçmesi ile tanıştı. Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda hacimden aldığı payı sürekli artan HFT ve algoritmik işlemlerin ardından fon piyasasında da artık robotların dümene geçmeye başladığı görülüyor.

Haberin devamı için: 

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/cicegi-burnunda-robotlar-fon-piyasasinda-getiri-yarisina-katildi/1127393

Date: 12-July-2018 

Verizeka, yeni adresine taşındı

Verizekalılar yeni adresine taşındı! Verizeka,’nın yeni adresi, tarihiyle olduğu kadar mimarisi ve estetiğiyle de bilinen İstanbul’un simge yapılarından biri olan ‘Mısır Apartmanı’ oldu. Verizekalı,

 

Temmuz’dan itibaren artık yeni adresinde.

16_big.jpg

Date: 08-October-2018 

Verizeka, İTÜ'de genç girişimcilerle buluştu

Verizeka, İTÜ’de genç girişimcilerle buluştu. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen “Üniversite Öğrencileri Proje Yarışmaları İstanbul Bölge Sergisi” 8-11 Ekim 2018 tarihlerinde İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 

 

Programın açılış konuşmasını yapan İTÜ - TÜBİTAK Avrupa Bölge Koordinatörü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. İbrahim Özkol, geleceğin bilim adamlarını yetişmesi adına bu tür yarışmaları düzenlendiklerini belirtti.

181008-itü.jpg

Programda yer alan 'Bilişim ve Telekomünikasyon Sektörlerinde İnovasyon ve Girişimcilik' Paneline katılımcı olarak davet edilen Verizeka, bilgi ve birikimlerini geleceğin girişimcileriyle paylaştı.

Haberin devamı için lütfen tıklayınız:

http://www.itu.edu.tr/itu-hakkinda/haberler/2018/10/16/tubitak-universite-proje-yarismalari-sergisi-itude

Date: 14-November-2018 

Verizeka, TSPB Kongresi'nde sektörle buluştu

13-14 Kasım tarihleri arasında düzenlenen kongre, dünyadan ve Türkiye'den gelen uzmanlara ev sahipliği yaptı.

2018-nov panel.PNG

Verizekalı, Türkiye’nin en büyük sermaye piyasaları etkinliğinde sektörle buluştu.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB), 13-14 Kasım 2018 tarihinde, İstanbul’da Türkiye’nin en saygın ve en büyük sermaye piyasaları etkinliği olan TSPB Kongresinin 3.sünü düzenledi.

Kongreye Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Ali Fuat Taskesenlioğlu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut, Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Borsa İstanbul A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Çetinkaya yanında dünyaca ünlü fütürist yazar Gerd Leonhard, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve CFA Enstitüsü Dünya Başkanı Paul H. Smith gibi pek çok yerel ve küresel isim katıldı.

2 gün boyunca, 26 panel ve sektöre yönelik farklı başlıklarda 23 eğitim programının düzenlendiği etkinlikte, 'Algoritmik Alım Satım Teknolojileri' adlı panelde konuşmacı olarak yer alan Verizekalı Kurucu Ortağı Aykut Sarıbıyık, Verizekalı'nın bu zamana kadar gerçekleştirdiği teknolojileri katılımcılarla paylaştı, 'Dönüşüm' ana teması altında düzenlenen bu etkinlikte Aykut Sarıbıyık, özellikle bireysel yatırımcıların içinde bulunduğu açmazın üzerinde durdu ve "Yapay Zeka destekli süreçler olmadan piyasalarda ayakta kalmanın zor olduğu bir döneme giriyoruz, bireysel yatırımcıları yeni ürün ve destek süreçleriyle donatmalıyız" uyarısını yaptı.

Kongre, panel ve yapılan konuşmalarla ilgili olarak daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız:

https://www.sermayepiyasalarikongresi.org.tr/kongre/2018

Date: 22-November-2018 

Verizekalılar, Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) üyeleri arasına katıldı

Verizekalı, Türkiye Yapay Zeka İnisiyatifi (TRAI) ın 21 Kasım 2018 düzenlediği, ve TRAI buluşmalarının 16.sı olan ‘Fin-tech ve Yapay Zeka’ başlıklı panelde, konuşmacı olarak yer aldı.

trai.PNG

Sektörün diğer teknoloji sağlayıcılarıyla birlikte panele katkıda bulunan Verizekalı A.Ş., ödeme sistemleri, bankacılık teknoloji güvenliği, finansal piyasalarda blokzincir vb. uygulamalarının konuşulduğu etkinlikte, firmanın '4estRobot' adlı ürününü tanıttı ve finansal piyasalarda varlık yönetiminin dijital dönüşümüne katkı sağlayacak diğer hazırlık, ürün, çözüm ve hizmetlerinden bahsetti.

Etkinliğin Youtube'da yayınlanan bir özeti için lütfen tıklayınız:

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=nq0fSpLc4bg

Date: 05-December-2018 

Verizekalı, Girişimciler Konferansında Kurumsal yatırımcılarla buluştu

Verizekalı, Core Strateji ve Finberg'in ortaklaşa düzenlediği Girişimciler Konferansında Kurumsal yatırımcılarla buluştu.

girişimciler_konferansı.png

Özyeğin Üniversitesi’nin de sponsorlar arasında olduğu Konferansı’nın 6.sı, bu sene 5 Aralık’ta İstanbul’da yapıldı. 30’dan fazla firmadan 170’i aşkın profesyonelin ve yöneticinin katıldığı etkinlik bünyesinde düzenlenen tek panele konuşmacı olarak katılan Verizekalı Kurucu Ortaklarından Aykut Sarıbıyık, insanların, makinaların aksine deterministik değil "davranışsal ve zihinsel bariyerleri olan ve genelde irasyonel karar alan organizmalar olduğunu", ve yapay zekanın bunun önüne geçerek daha doğru karar verilmesini sağlayacak yapıların önünü açtığını belirtti. Özellikle finansal piyasalarda davranışsal finans ve rasyonel finansın birbirine yaklaştığını, bu süreçte Makine Öğrenmesi temelli ürün ve hizmetlerin öne çıkacağını vurgulayan Sarıbıyık, panelde Verizeka'nın amiral gemisiz 4estRobot’u tanıttı. Fon yöneticisinin yaptığı tüm işleri insansız süreçlerle yapabilen 4estRobot'un bir demosunu da aktaran Sarıbıyık, bu ürünlerin üstüne gelebilecek chatbot vb. UI lar sayesinde bu gibi hizmetlerin geniş kitlelere ve az maliyetle ulaşabileceğini ifade etti. 

Haberin devamı için lütfen tıklayınız: 

https://medium.com/make-innovation-work/giri%C5%9Fimci-kurumlar-konferans%C4%B1-aral%C4%B1k-2018-7bbbe27e6f2e

Date: 11-June-2019

Verizekalı’nın chat-bot’u Botviser, ilk müşterisiyle buluştu

 

Verizekalı A.Ş. otonom chatbot ürünü Botviser'ın alım/satım bölümlerinde kullanılması için Deutsche Bank ile anlaşmaya vardı. 

db logo.png

Verizekalı’nın finansal danışman chat-bot’u Botviser©, ilk müşterisiyle buluştu.

 

Yapay zeka bazlı otonom fon yöneticisi ürünü olan ‘4estRobot ©‘tan sonra Verizekalılar, sermaye piyasalarının dönüşümüne katkı sağlamayı hedefleyen ikinci ürünleri olan otonom finansal danışman ‘Botviser'ın kullanılacağı bir projede, Deutsche Bank'ın çözüm ortağı oldular.

Bu projenin detayları için lütfen tıklayınız:

www.veri-zeka.com/clients-and-cases

News_190611_db
bottom of page